Dar Salonlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Evin en fazla zaman geçirilen ve ailecek bir arada olunan odası salondur. Salonlar aynı zamanda misafirlerin ağırlandığı ve kalabalık olarak zaman geçirilen alanlar olduğu için evin en geniş odası olarak dekore edilir. Satın aldığınız evin veya taşındığınız evin odaları küçük olduğunda salonunuzda küçük olacaktır. Bu durumda küçük bir salonu dekore etmek ve aynı zarafeti ortaya çıkarmak oldukça zordur.

Küçük salonlarda yapılan dekorasyonlara dikkat edilecek noktalar, mobilya seçimi, yerleşim planı, renk tercihleri, renklerin yerleştirilmesi ve salon içinde yapılan dekorasyonun zarafetinin korunmasıdır.

Dar Salonlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Dar Salonlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük alanları daha aydınlık ve daha ferah göstermek bu alanların her zaman daha zarif görünmesini sağlayacaktır. Bej renk tercih ederek, duvar ile uyumlu bir mobilya takımı seçilerek küçük salon, ışıl ışıl ve modern bir salon haline getirilebilir.

Küçük salonlarda seçilecek tüm mobilyalar genel olarak az yer kaplayan mobilyalardan seçilmelidir. Televizyon ünitesi duvara entegre düz bir model olarak seçilerek, televizyonun daha fazla yer kaplaması önlenmiş olur ve salonun geniş bir salon olması sağlanmış olur.

Dar Salonlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük bir salonunuz varsa geniş göstermenin bir diğer yolu da mutfak ile birleşik bir salon dekorasyonu yapmaktır. Şık bir mutfak tasarımı ile yapılacak olan dekorasyon salonunuzu daha zarif ve daha alımlı gösterecektir.

Küçük salonları daha alımlı ve daha çekici göstermenin bir diğer yolu da zıt renkleri kullanmaktır. Koyu renkler ile canlı renkleri bir arada kullanmak size hem canlı ve çekici bir salon sunacak hem de salonun küçük ölçülerinin dezavantajını ikinci plana itecektir.

Küçük salonlarda oturma grubu yerine köşe konsept tercih etmek size avantaj sağlayacaktır. Köşe konseptlerde berjerler yer almadığı için salon içinde daha fazla alan kalacağı gibi köşe grupları daha fazla insan için yer sağlayacaktır. Yine renk seçimleri yapılırken dikkatli olmak ve canlı renkler tercih etmek akıllıca olacaktır.

Dar Salonlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük bir salonu çekici hale getirmenin bir diğer yolu canlı renklerin bir arada yoğun olarak kullanılmasıdır. Renkli ve canlı bir salonu seçerek oldukça zarif, çekici ve canlı bir salona sahip olabilirsiniz.

Salon içinde mobilyaların yerleşim planı yapılırken odanın ölçüleri göz önüne alınmalıdır. Gerekirse televizyon ünitesi ile oturma grubu arasında mesafe kısaltılarak orta masa ortadan kaldırılmalıdır. Orta masa seçimi mobilyaların yerleşiminden sonra yapılarak şık bir salon dekorasyonu yapılmalıdır.

Dar Salonlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük salonlarda yapılan en büyük hata tüm oturma grubunun salon içinde yer almasını sağlamaktır. Bu fikir yerine berjerlerin biraz daha dışarıda oturma takımından ayrı kalması size geniş bir hareket alanı sağlayacağı gibi salonun daha da dar bir salon olmasını önleyecektir.