Güzel Bir Oturma Odası İçin Dekorasyon Önerileri

Ailemizle ya da arkadaşlarımızla ortak vakit geçirdiğimiz; konuklarımızı ağırladığımız yaşam alanı olduğu için, oturma odaları kesinlikle özel bir ilgiyi ve dekorasyonu hak ediyorlar. Ayrıca gündelik hayatımızda dinlenmek, eğlenmek, çalışmak için de, bireysel olarak en çok kullandığımız oda oturma odaları oluyor genellikle.

Kullanıcının isteklerine göre şekillenen oturma odalarının güzel bir görünüme sahip olmasını garantileyen bazı dekorasyon kuralları vardır.

Güzel Bir Oturma Odası İçin Dekorasyon Önerileri

Işıklandırma bir oturma odası için kritik önemdedir. Oturma odanızın kusursuz olması için hem doğal ışıktan maksimum düzeyde faydalanması, hem de farklı noktaları vurgulayan katmanlı bir aydınlatma sistemine sahip olması şarttır.

Güzel Bir Oturma Odası İçin Dekorasyon Önerileri

Uyumlu ve göz yormayan bir oturma odası için dekorasyonunuzda kullanacağınız mobilyaları satın almadan önce tarzınızı belirlemelisiniz. Elbette bu tarz farklı akımlara ait objelerin ve uyumsuz renklerin bir araya geldiği eklektik tarz da olabilir, ama stilin belirlenmeden mobilyaların gelişigüzel seçildiği dekorasyonlar her zaman bir kaos ortamı oluşturur.

Dekorasyonda en önemli kurallardan biri: Uyumsuzluk bile planlı bir şekilde ortaya çıkarılmalıdır.

Güzel Bir Oturma Odası İçin Dekorasyon Önerileri

İç mimari tasarımlarda dinamik ve ilgi çekici yaşam alanları oluşturmak için kontrast ögesi kullanılır. Kontrast yaygın bir şekilde tercih edildiği gibi renk paletinde birbirlerine karşı duran renk tonlarının bir arada kullanılmasıyla uygulanacağı gibi, farklı tarzlardan mobilya ve aksesuarların kararında bir estetik anlayışıyla bir araya getirilmesiyle de hayata geçirilebilir.

Çoğu insan siyah gibi koyu renk tonlarından kaçınır. Oysa bu tarz koyu renkler derinlik yaratmak ve sofistike bir doku ortaya çıkarmak için ideal tonlardır. Dikkat etmeniz gereken tek şey bu koyu tonları kullanırken ipin ucunu kaçırmamak ve oturma odanızı karizmatik yerine kasvetli bir görünüme kavuşturmamak.

Eskiden farklı desenler bir arada kullanılmazdı; ama modern dekorasyonlarda bu anlayış çoktan terk edildi bile. Artık hem farklı renk ve desenler bir arada kullanılıyor; hem de desenler dokulu uygulamalar ve farklı tekstil ürünleriyle harmanlanıyor.

Güzel Bir Oturma Odası İçin Dekorasyon Önerileri

Bembeyaz bir oturma odası doğru dizayn edildiğinde elbette zarif ve göz alıcı bir atmosfer ortaya çıkarır. Ancak cesur renk dokunuşlarıyla harmanlanan zarafet gerçekten sıra dışı ve etkili bir oturma odası oluşturur.

Eğer cesur renkler, koyu tonlar ya da kontrastlı yaşam alanları sizin için fazla iddialıysa ama yine de sıradan bir yaşam alanı istemiyorsanız bu örnekteki gibi tonlamalara sahip bir oturma odası dizaynı aradığınız şey olabilir. Bir rengin farklı tonlarını kullanarak stil sahibi ve modern bir görünüm oluşturabilirsiniz.