Kadife Kumaş Nasıl Temizlenir?

Kadife kumaştan yapılmış koltuk takımları; çoğu insanın evinde tercih ettiği koltuk modelleridir. Bu model koltuk takımları dekorasyona ayrı bir hava kattıkları için sıklıkla tercih edilirler. Kadife kumaşın ilk günkü gibi özel ve güzel olmasını sağlamak için doğru bakım yöntemlerinin uygulanması gerekir. Bunu sağlamak için, kadife kumaş temizliğinde dikkat edilmesi gereken unsurlar uygulanmalıdır. Bu unsurların uygulanması oldukça basit olup kadife kumaşların ilk günkü kadar bakımlı olmasını sağlarlar. Bu yazımızda, kadife kumaş temizleme işlemleri için her eve lazım olan püf noktalarını bulmanız mümkündür.

Kadife Kumaş Nasıl Temizlenir?

Beş Adımda Kadife Kumaş Nasıl Temizlenir?

  • Kadife kumaş nasıl temizlenir sorusuna cevap olarak asla sıkma ve çitileme yapmamak gerektiğini söyleyebiliriz. Kısacası, kumaşı elde yapılan herhangi bir işleme maruz bırakmamak gerekir. Evlerde bulunan kadife kumaşlar, hiçbir şekilde elde sıkılmamalı ve çitilenmemelidir. Çünkü, bu tip işlemler, kadife kumaşın dokusunu bozmakla kalmayıp işlevselliğini büyük oranda kaybetmesine neden olur.
  • Kadife kumaş temizleme işlemlerinde, kimyasallardan uzak durulmalıdır. Kadife, hassas bir kumaş türü olduğundan kimyasal işlemler uygulandığı takdirde, kadifeye özgü olan doku kaybedilir. Kimyasal kullanılmadan kadife kumaş nasıl temizlenir sorusunun cevabı ise oldukça basittir. Kadife kumaş, amonyak katılmış su buharına tutulmalı ve nemlendirilmelidir. Ancak, nemlendirmek için bir süre beklemek gerekir. Nemlendirme işleminin bitmesinin ardından yumuşak bir fırça yardımıyla kadife kumaş fırçalanmalıdır.
  • Kadife oturma grupları veya kadife kumaşla kaplı döşeme, yastık ve kılıfları ütüleme işlemlerinin mutlaka tersten yapılması gereklidir. Kadife kumaş, düzden ütülendiği takdirde kumaşı yakma riski bulunmaktadır.
  • Kadife kumaş temizliğinde mutlaka sirke kullanılmalıdır. Bu sayede, kadife kumaşın kendine has dokusu parlaklığını yitirmeyecektir.
  • Temizlemede sorun yaşayanlar, profesyonel destek alarak kuru temizleme yaptırmalıdırlar.