Koltuk Kumaşı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Koltuklar eviniz veya ofisiniz için vazgeçilmez dekorasyon ürünlerinden birisidir bu sebepten dolayı koltuk kumaşı tercihi önemlidir. Tercih edilecek koltuk ev ortamına veya ofis ortamına uygun tasarıma ve renklere sahip olmalıdır. Eğer bir yeri dekore edeceksek alınan ürünlerin renk uyumu veya kumaş kalitesi deri kalitesi gibi etkenler burada karşımıza çıkıyor.

Koltuk kumaşı seçimi eviniz için olacak ise ortama uygun renklerde ve yapıda olmalıdır. Tercih edilecek kumaşın rengi unutmayın ki koltuklarınızı ve ev dekorunuzu ön plana çıkaracaktır. Eğer koltuk karışık yani hem kumaş hem deri yapıda ise bunların renkleri zıt olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Koltuk Kumaşı Nasıl Seçilmeli?

Koltuk kumaşı tercih ederken dikkat edilmesi gereken en büyük nokta temizlik olmalıdır. Kolay temizlenebilen ve leke tutmayan bir kumaş tercih etmelisiniz. Tercih edeceğiniz kumaşın cinsi ne olursa olsun açık renkte bir kumaş tercih ederken 2 kere düşünmeniz gerekmektedir. Çünkü bu renkler kolay temizlenemediği ve lekeyi anında belli ettiği için sorun çıkartabilir.

Koltuk Kumaşı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Leke Tutmayan Koltuk Kumaşları

Birçok ev hanımının en çok dikkat ettiği kısım koltuğun kumaşının cinsidir. Özellikle çocuklu evlerde bu kumaş cinsi daha çok ön plana çıkıyor. Çocuklar kazara koltukları kirletebileceği için önlem almak gerekmektedir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken koltuk kumaşı cinsi Saten türde olanlardır. Saten kumaşlar lekeyi içerisine hapsetmeye meyilli olduğundan kolay temizlenebilirlik açısından ev hanımlarına zorluk çıkartabilir bu yüzden saten kumaşlardan kesinlikle uzak durmalısınız.

Sizlere önerebileceğimiz bir kumaş türü olan Tay tüyü kumaşı leke konusunda kolaylık sağlayacak ve temizlenmesi diğer türlere göre daha rahat olacaktır. Tabi ki bu kumaş türünün de eksileri var. Kalite yapısına dikkat edilmeli.