Koltuk Renkleri Ne Anlama Gelir?

Koltuk renkleri; renk ve tasarım açısından beklentinizi karşılayacak bir koltuk takımı için ciddi bir öneme sahiptir. Koltuk takımı seçerken; kırmızı, mavi, beyaz, siyah, pembe gibi renklerin her birinin farklı anlamlar taşıdığını göz önünde bulundurmak gerekir.

Koltuk Renkleri Neyi İfade Eder?

Koltuk takımı seçimi yaparken, seçtiğiniz koltuk takımının renginin insanların beyninde farklı çağrışımlar yaptığını hesap etmeniz gerekmektedir. Kısacası, yaşam alanınızda hangi duyguları ön plana çıkarmak istiyorsanız o duyguları içeren renklerdeki koltuk takımı modelleri tercihiniz olmalıdır. Kırmızı; insanların metabolizmasını hızlandıran, onlara enerji veren ve aynı zamanda aşkın rengi olarak bilinen bir renktir. İştah açıcı özelliğinden dolayı yemek odası mobilyalarında kırmızı renk kullanılabilir. Sarı; verimliliği ve mutluluğu arttıran bir renktir. Ancak, sınırlı sayıda sarı renkli koltuk kullanılmalıdır. Aksi takdirde, rahatsız edici etkiler yaratabilir.

Koltuk Renkleri Ne Anlama Gelir?

Turuncu; kırmızı ve sarının birleşiminden meydana gelen bir renk olduğundan; kırmızının enerji veren yönünü, sarının verimliliğini bünyesinde barındırır. Yeşil; huzur veren bir renktir. Aynı zamanda stres ve heyecanı azaltırken, insanların daha rahat düşünebilmesi için gerekli ortamı sağlar. Mavi; insanları dinlendiren ve rahatlatan etkisinden dolayı oturma odalarında ve salonlarda sıklıkla tercih edilir. Gri; kullanıldığı alanlarda denge sağlayan, gözü yormayan, hem ciddi hem de rahatlatıcı bir renktir. Beyaz; masumiyetin simgesi bir renk olup insana aradığı huzuru verir. Siyah; ortamdaki konsantrasyonun artmasını sağlar. Kahverengi; samimiyetin rengidir.

Koltuk Rengi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Koltuk rengi belirlenirken; zemin, perde ve duvar renkleriyle uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede, yaşam alanlarındaki dikkat dağıtıcı detaylar yok edilir. Tek renkli ortamları sevenler; tek rengi birden fazla koltukta kullanmamaya özen göstermelidirler. Koltuk renkleri; aksesuarlarla da uyumlu olmalıdır.