Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Koltuk takımı; her evin en önemli parçası olarak kabul edilir. Ancak, koltuk takımları sürekli kullanıldığından dolayı sık sık kirlenmektedir. Evindeki koltuk takımlarını devamlı temizlediği halde istediği sonucu alamayanların koltuk temizliğinde dikkat etmesi gereken birçok önemli nokta bulunmaktadır.

Koltuk Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Koltuk takımı temizliği; bir evde tam anlamıyla hijyenik ortamın oluşması adına büyük önem taşımaktadır. Koltuk temizliğinde, koltuk kumaşına uygun temizleyiciler ve bez kullanılmalıdır. Koltuk temizliği, yanlış malzemelerle yapıldığı takdirde koltukların ömrü kısalır. Koltuklar, asla ıslak bez ile silinmemelidir. Bunun sebebi; koltuk süngerinin ve iskeletinin ıslak bezdeki suyu içine çekmesinden dolayı koltuğun iç kısmından başlayarak yıpranması ve çabucak eskimesidir. Koltuk temizliğinde kullanılacak bez, iyice sıkılmış olmalıdır.

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Koltuk Yıkama İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Koltuk yıkama yöntemiyle daha derinlemesine koltuk temizliği yapılır. Açık renkli koltuklarda yıkama işlemi yapılırken dikkat edilmelidir. Koltuk yıkama işleminde her koltuk için makine suyu değiştirilmelidir. Bunun yanı sıra, yıkama işleminde birden çok deterjan kullanmak yerine, en etkili deterjan tercih edilmelidir. Köpüren deterjanlar tercih edilerek köpüğün koltuk kirlerini yumuşatması özelliğinden faydalanılır. Bu sayede, temizlik daha etkili olur.

Arap Sabunu İle Koltuk Temizliği

Arap sabunu, oldukça etkili bir temizlik malzemesidir. Koltuk temizliğinde de arap sabunu kullanılması temizliğin etkisini arttıracaktır. Arap sabunu suda eritilerek veya hafifçe koltuğa sürüldükten sonra nemli bezle ovularak temizlik işleminde kullanılabilir. Koltukta sabun kalıntısı kalmaması adına koltuk sıcak suyla iyice durulanmalıdır.

Sirkeli Su İle Koltuk Temizliği

Sirkeli su; mikrop ve bakterileri yok etme özelliğine sahiptir. Koltukların kumaştan yapılması ve kirlenmeye müsait olması sebebiyle koltuk temizliğinde sirkeli su kullanılmalıdır. Sirkeli su ile silinen koltuklar hem temizlenir, hem de parlak bir görüntü kazanır.