Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Koltuklarınız eskidiği zaman kumaş rengini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilir. Ayrıca, çocukların veya evcil hayvanların sıklıkla koltukları kullanmasından dolayı koltuklarda istenmeyen kazalar yaşanabilir. Koltuklar nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız koltuklarınızın türüne göre farklı farklı temizleme işlemleri yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Koltuklarınızın temizliğine başlamadan önce elektrik süpürgesi kullanarak yüzeydeki veya yastık aralarındaki kırıntıları ve tozları almalısınız. Elektrik süpürgesi kullanarak koltuğunuzu yüksek seviyede vakumlamalısınız. Koltuk temizliğine başlamadan önce sert bir fırça yardımıyla koltuk yüzeyini temizleyebilirsiniz. Tüy toplayıcı ile de aynı işlemleri yapabilirsiniz. Koltuklar nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız öncelikle koltuklarınızın sert kısımlarını silmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca, temizlik işlemleri sırasında koltuklarınızın kumaş türünü tanımak ve ona uygun olarak temizlik işlemleri yapmak mühimdir.

Kumaş Koltuk Temizleme

Koltuklar nasıl temizlenir diye merak edenlere uyguladıkları yöntemden bağımsız olarak koltuklarını lifli bezlerle silmeleri gerektiğini hatırlatmak gerekir. Marketlerde satılan kumaş koltuk temizleyicilerini satın almak iyi bir tercihtir. Ancak, kullandığınız malzemenin içerisinde ağartıcı olmamalıdır. Çünkü, ağartıcılar koltuklarınızın renginin solmasına sebep olabilir. Kumaş koltukları temizlemek için beyaz sabun, amonyak, arap sabunu, karbonat ve sirke gibi malzemeleri kullanabilirsiniz.

Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Deri Koltuk Temizleme

Deri koltuk kullanıyorsanız mutlaka deri koltuklara uygun olan temizlik malzemelerini kullanmalısınız. Deri koltuk temizleme ürünleri, arkasında yazan kullanım talimatına uygun olarak kullanılmalıdır. Deri koltuklar temizlenirken yapısına uygun temizlik işlemleri yapmak şarttır. Arap sabunu ve aseton barındırmayan oje çıkarıcısı veya yağsız üretilen saç spreyleri de deri koltukları temizlemek için kullanılabilir. Keten tohumuna ek olarak sirkenin doğal temizleme özelliği; deri koltuk temizleme işlemleri için oldukça avantajlıdır.

Kadife Koltukların Temizliği

Kadife kumaşlı koltuklarınızı temizliyorsanız kumaşı çitilememeli ve sıkma işlemi yapmamalısınız. Amonyaktan faydalanmanız kadife koltukların temizliği açısından önemlidir.