Küçük Salonlar Nasıl Geniş Gösterilir?

Evimiz, günün yorgunluğunun ardından aranılan niteliklerde huzur veren bir atmosfer sunacak şekilde dizayn edilir. Aynı zamanda konukların da ağırlandığı mekanlar olması bakımından önemlidir. Küçük salon dekorasyonu denildiğinde, oturma alanı ve yemek alanı düzenlenirken alanları akılcı kullanmanız gereklidir.

Kabataslak da olsa duvar ölçülerini alarak işe başlayabilirsiniz. Genellikle 1/50 ölçekli planlar doğrultusunda, salonlar için oturma düzeni ve eşyaların yerleşim alanlarını oluşturulur. Basit bir tarifle aldığınız duvar ölçüsünü 50’ye bölerek plan düzlemi üzerinde bu ölçüde çizerek, salonda yerleşim için söz konusu olan eşyaların konumlarını belirleyebilirsiniz.

Küçük ev dekorasyonu yaparken alan tasarrufu sağlayacak çok amaçlı mobilya tasarımları, açık renk tonları ile zemin kaplamaları tercih edilmelidir. Ayrıca dekoratif aynalar, şeffaf yüzeyler, cam materyaller kullanarak daha geniş ve ferah bir görünüm elde edebilirsiniz.

Küçük salonlar nasıl geniş gösterilir?

Köşe ve kenarları değerlendirin

Küçük Salonlar Nasıl Geniş Gösterilir?

Küçük ev dekorasyonu için köşe ve kenarları daha verimli kullanarak alan tasarrufu sağlayabilirsiniz. Köşe ve kenarları değerlendirerek bu işi kolaylaştırabilirsiniz. Dönemsel izler taşıyan bir oturma düzeni oluşturabilir, uygulanacak stil ve tarza göre bir düzen sağlayabilirsiniz.

Açık renk tonlarıyla ferah salonlar

Küçük Salonlar Nasıl Geniş Gösterilir?

Eğer küçük bir salona sahipseniz açık renk tonlarını tercih etmelisiniz. Aksi halde kasvetli bir hava oluşturmasının yanı sıra, özellikle küçük salonları olduğundan daha dar ya da küçük gösterecektir. Yemek alanı için ayrılan yerde geniş bir duvar aynası kullanmak, hem şık bir dekor oluşturur hem de küçük salonlara derinlik katar. Ayrıca koltuklardan yemek masası ve aydınlatma aksesuarlarına kadar beyaz ve krem renkler tercih ederek ferah bir hava yakalayabilirsiniz.

Aynalar ile derinlik katın

Küçük Salonlar Nasıl Geniş Gösterilir?

Daha geniş bir görünüm sağlamak için dekoratif aynalarla daha ferah bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Aynaların mekanları genişleten ve daha büyük gösteren etkisi ile küçük salonlara derinlik katabilirsiniz.
Duvar nişleri

Küçük Salonlar Nasıl Geniş Gösterilir?

Depolama ihtiyacını muntazam karşılayan açık raf sistemleri ile donatabileceğiniz duvar nişleri, hem objeleri sergilemenizi sağlar hem de ürünleri muhafaza eder. Duvar nişi yaptırmak, dekoratif unsurlarıyla bir evin atmosferini tamamen değiştirebilir. Duvar nişi modeli için duvar rengi ile bütünleşen raf sistemleri oluşturabilirsiniz.

Küçük mobilyalar tercih edin

Küçük Salonlar Nasıl Geniş Gösterilir?

Küçük bir salonu döşerken daha küçük ebatlarda konfor sunan mobilyaları tercih etmelisiniz. Daha iri ebatlarda mobilya tasarımları yerine, son derece zarif çizgiler taşıyan mobilya ürünlerine odaklanmalısınız. Böylelikle alan tasarrufu sağlarken, rahat geçişler oluşturabilirsiniz.