Modern ve Sade Oturma Odası İçin İpuçları

Oturma odaları hem aile bireylerinin ortak yaşam alanı olmaları, hem de ayrıca bir salonu olmayan evlerde misafir ağırlama işlevi görmeleri açısından evin en önemli odası durumunda.

Modern ve Sade Oturma Odası İçin İpuçları

Açık renklerin hakim olduğu duvarlar her zaman tercih sebebidir. Çünkü koyu renk duvarlar, ya da detaylarla bezenmiş duvarlar yorucudur ve ruh halini olumsuz etkileyebilir. Siz de evinizin koyu renk duvarlarından şikayetçiyseniz, duvarlarınızın rengini değiştirmelisiniz.

Temel unsurlarında açık rengin tercih edileceği bir odada kontrast canlı renklere sahip dekoratif unsurlarla sağlanabilir.

Oturma odalarının bazı değişmez mobilyaları vardır. Kanepe, TV ünitesi ve tabii ki orta sehpa. Oturma odasının karakterini bu eşyalar belirler. Sehpanın üstüne sıra dışı vazolar da çok yakışır.

Modern ve Sade Oturma Odası İçin İpuçları

Oturma odalarını tamamlayan parçalardan biri de halıdır. Halılar uzun yıllar dayanarak nesilden nesile aktarılır ama motifleri hiçbir zaman demode olmaz. Böylece bulundukları odaya tarz katarlar.

Odanızdan memnun değilsiniz, belki sizin eksiğiniz de bir el dokuması halıdır. Odanın havasını, hiçbir tadilata gitmeksizin bir halı sayesinde değişterebilirsiniz.

Modern ve Sade Oturma Odası İçin İpuçları

Aydınlatma oturma odasında kesinlikle önemli bir nokta. Elbette kanepe, halı ve yastıklar oturma odasında önemli sıcak bir ortam haline getirmekte önemli bir role sahip ama aydınlatmanın oturma odasının havasını değiştirme konusunda büyük bir etkiye sahip olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Farklı noktalardan ve farklı biçimlerde yapılacak bir aydınlatmayla oturma odası çok yönlü hale getirilebilir.