Oturma Grubu Modelleri

Salon dekorasyonuna başlarken kullanacağınız odanın mimari özelliklerini iyi analiz etmiş olmanız gerekiyor. Odanın ölçülerini, zemin ve duvar özelliklerini, pencere sayısı ve yerleşimlerini, aydınlatma çözümlerini ve girişini bir eskiz olarak çizip gerekli notlarla kendinize bir proje taslağı oluşturabilir, ihtiyacınız olan parçaları edindikçe proje taslağınız üzerine yerleştirerek adım adım ilerleyebilirsiniz.

Salon dekorasyonunda oturma grubu odanın merkezinde bulunur. Tasarımın odak noktası olduğundan, diğer bütün elementler oturma grubunun renk ve stil dengesine göre seçilmelidir. Bu nedenle tasarıma başlarken önce nasıl bir oturma grubu kullanmak istediğinize karar vermeli ve diğer elementleri de bu seçime göre şekillendirmelisiniz.

Oturma grubu oluştururken birçok farklı koltuk modelinden faydalanabilirsiniz. İkili, üçlü ve tekli koltuklardan oluşan klasik takımları veya her bir parçasını ayrı ayrı seçeceğiniz özel takımları değerlendirebilirsiniz.

Oturma Grubu Modelleri

Klasik koltuk takımları

Oturma Grubu Modelleri

Oturma grubu denince aklımıza ilk gelen, aynı modelde, üçlü, ikili ve tekli koltuklardan oluşan takımlardır. Bu nedenle takım koltuklar bir klasiktir. Takım koltuklarla stil oluşturmak her zaman daha kolay ve risksizdir. Ancak son yıllarda tek tek seçilerek oluşturulan grupların popülerliği arttıkça takımlar sıradan görünmeye başladı.

L koltuk takımları

Oturma Grubu Modelleri

L koltuklar, özellikle minimal ve modern tasarımlarda sıkça kullanılıyor. Şekli sayesinde çok rahat bir yerleşim sunan bu modelleri odanın yapısına göre birçok farklı şekilde takım yapabilirsiniz. Geniş bir salonunuz varsa ikili berjer seti veya bu örnek tasarımda olduğu gibi şık sandalyeler ile takım yapabilirsiniz.

Daha küçük bir salonda kullanacaksanız tek berjer veya bir okuma sandalyesi ile takım yapabilirsiniz. Şık bir orta sehpa ile kolayca tamamlanacak olan L grubunuz konforu ve çok yönlülüğü ile de dizayna değer katacak.

Berjer takımları

Oturma Grubu Modelleri

İki berjer ve bir sehpa ile oluşturulan berjer setini, köşe koltuk ve L koltuk gibi modelleri takım yapmak için veya bir okuma-dinlenme köşesi oluşturmak için kullanabilirsiniz. Berjerleri set yerine tek olarak kullanmak isterseniz şık bir lambader veya abajur ile de takım oluşturabilirsiniz. Yan aydınlatmalar berjer ile oluşturulan köşelere tarz kazandırmanın etkili bir yoludur.

Köşe koltuk ve puf

Oturma Grubu Modelleri

Genelde koltuk ile birlikte satılan pufları birçok şekilde değerlendirebilir ve kolayca yerini değiştirebilirsiniz. Eğer seçtiğiniz köşe koltuk bir pufa sahip değilse tek olarak da uygun bir model bulmanız mümkün.

Köşe koltuklar özellikle karşılıklı iki duvarın odanın merkezini oluşturduğu mimarilerde önem kazanıyor. Küçük salonlar için de son derece kullanışlı olan köşe koltukları loft dizaynlarda da değerlendirebilirsiniz. Teras manzaralı bir cepheniz varsa karşısına koyacağınız bir köşe koltukla muhteşem bir konfor alanı oluşturabilirsiniz.