Oturma Grubu Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Oturma odası yaşam alanımızda en çok vakit geçirdiğimiz odaların başında gelir. Hem misafir ağırlamak hem de gündelik koşuşturmanın ardından günün yorgunluğunu atmak için en çok kullandığımız şey ise koltuk takımıdır. Bu nedenle her oturma odasında en çok özen gösterilen mobilya grubu koltuklardır.

Bir koltuğun en önemli özelliği rahat ve konforlu olmasıdır. Ayrıca şıklıktan da ödün vermemek gerek. Çünkü oturma odası aynı zamanda konuk ağırlanan bir yerdir.

Oturma grubu satın alırken dikkat edilecek hususlar

İlk dikkat etmeniz gereken şey işçilik kalitesi olmalı. Bunun dışında stil, şekil, döşeme ve dayanıklılık gibi hususlar da var. Oturma grupları ile ilgili dikkat etmeniz gereken özelliklerden bazıları şunlardır:

Oran

Oturma Grubu Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Odanın boyut ve şeklini göz önüne alarak, yeni koltuklarınız için belirlediğiniz alanı ölçün. Alanı dolduracağını düşündüğünüz bir koltuğu yerleştikten sonra, mobilya ölçümlerini not edin. Bu şekilde oturma grubunun alana sığacağından ve dolaşmak ya da geçmek için yeterli boşluk kalıp kalmayacağından emin olabilirsiniz.

Renk

Oturma Grubu Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Renk seçimi için ilk dikkat etmeniz gereken nokta oturma odanızda uyguladığınız ya da uygulamayı düşündüğünüz dekorasyon stilidir. Renk seçiminizi daha isabetli bir şekilde yapabilmek için isterseniz aksesuar kullanmayı da deneyebilirsiniz.

İşlev

Oturma Grubu Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Kalabalık bir aileniz varsa herkesin birlikte oturabilmesi için L veya U şeklinde yerleştirilmiş iki kanepe düşünebilirsiniz. Yana açılan yatay kısımlar, uzanma seçeneği sunar. Ayrıca misafir yoğunluğunuz da bu noktada dikkat etmeniz gereken bir diğer ayrıntıdır. Eğer çok sık misafir ağırlamak durumunda kalıyorsanız işlevsel özellikleri ile ön plana çıkan oturma odası gruplarını tercih etmeniz gerekmektedir.

Oturma odası grupları arasında yer alan ve iki kişilik yatak haline gelen kanepeleri seçerseniz misafirleriniz geldiği zaman onları bu kanepeler üzerinde ağırlayabilirsiniz. Misafir yoğunluğunuz bittiği zaman ise kanepeleri kapatarak kanepenizi eski haline getirebilirsiniz.

İşlevsel özelliklere sahip olan oturma grupları seçmeniz aynı zamanda alandan tasarruf etmenizi de sağlar. Eğer geniş alanlara sahip değilseniz ve kısıtlı bir alana sahipseniz bu kanepe modellerini seçerek ihtiyaç duyduğunuz anlarda açarak kapatabilirsiniz.

Dolgu

Oturma Grubu Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Koltuk minderi sıkı olmalı ve bastırdıktan sonra kendi şekline geri dönmelidir. En kaliteli ve dolayısıyla pahalı model yumuşak tüy minderlerdir. Dolgu kısımları sıkı olan ve özellikle köpük yastıklar ile desteklenen modeller günün yorgunluğunu oturma gruplarınızda atmanız konusunda sizlere imkan sağlayabilecek olan modellerdir.

Arkalık ve kenarlar

Oturma Grubu Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Sağlam bir çerçeve, oturma grubunun uzun ömürlü olmasına katkıda bulunur. Çerçeve dübel veya çiviyle birlikte sabitlenmelidir. Bacaklar ya çerçevenin bir parçası olmalı ya da sağlam bir şekilde bağlanmalıdır.

Sağlam çerçevelere sahip olan oturma grupları aynı zamanda uzun süre boyunca ekstra bir tamirat ya da bakım gerektirmeden sizlere işlevsel özelliklerinden yararlanabilme imkanını sunar. Bu tür oturma gruplarını satın aldığınız zaman uzun süre boyunca ekstra bir bakım ihtiyacı hissetmezsiniz.