Oturma Odası ve Salon Arasındaki Farklar

Salonlar hem dinlendiğimiz hem de misafirlerimizi ağırladığımız evin en şık odasıdır. Salonlar hem oturup dinlenme alanı hem de bir tür evin vitrinidir. Bu yüzden her evin en büyük odası salon için ayrılır.

Dolayısıyla bu odaya evin diğer bölümlere oranla daha fazla önem verilir. Öyle ki geçmişte salon ve oturma odası ayrımı olurdu. Ev sakinleri daha küçük bir odada vakit geçirirken salon genellikle kapalı tutulur ve yalnızca misafir geldiğinde kullanılırdı. En şık ve gösterişli mobilya takımları salonlarda yer alırdı.

Salon ve oturma odası arasındaki farklar nelerdir?

Eskiden evler daha geniş ve büyük olduğu için yatak odası, mutfak, banyo ve oturma odası dışında salon ve kiler gibi başka odalar da kullanılırdı. Fakat artık günümüzde hayatın getirdiklerin dolayı başka amaçlarla kullanılacak oda sayısı giderek azalıyor. Genel olarak salonla oturma arasında bir fark söz konusudur.

Her ne kadar gündelik dilde salon ve oturma odası aynı manada kullanılsa da bu terimler arasında fark var mevcuttur. Günümüzde salonların herhangi bir oturma odasından çok da farkı kalmadı. Ancak kimi evlerde insanlar oturma odasında pek fazla vakit geçirmediğinden bu alanı tıpkı geleneksel bir salon gibi kullanılıyor.

Oturma Odası ve Salon Arasındaki Farklar

Örneğin geniş bir mutfak ve yemek odası mevcutsa eğer ev sakinleri günün büyük bir kısmını burada geçirebiliyorlar.

Salon mobilyaları dekorasyonunda en önemli etken koltuk takımı ve mobilyalardır. Günümüzde tek parçadan oluşan koltuklar olduğu gibi birkaç parçadan oluşan oturma grupları da mevcuttur.

Eğer sık sık davet biri iseniz koltuk takımı geniş ve herkese yetecek kapasitede olmalıdır. Salonu şık gösteren unsurlardan biri de mobilyaların düzenidir.

Oturma Odası ve Salon Arasındaki Farklar

Salon dekorasyonunun altın kurallarından birisi odak noktası belirlemektir. Yani televizyon, şömine gibi bir şeyi odak olarak belirleyip diğer eşyaları bu odağa dönük şekilde yerleştirmelisiniz. Odak noktası genellikle salon koltukları olmakla birlikte bir sehpa da olabilir.

Koltuk grubunu şık aksesuar seçimiyle çok daha güzel ve çarpıcı gösterebilmeniz mümkün. Bir salon ne kadar lüks döşenirse döşensin zayıf bir ışık ile karanlık ve kasvetli görünebilir. Fazla aydınlatıldığında ise ışık göz yorar. Dolayısıyla gözü rahatsız etmeyen loş bir ışık tercih edilmelidir.

Oturma Odası ve Salon Arasındaki Farklar

Oturma odası dekorasyonu nasıl olmalıdır?

Oturma odaları salondan farklı olarak öncelikle rahat ve kullanışlı olmalıdır. Salon misafirler için düzenlenirken oturma odası aile bireylerine hizmet eder. Bu iki oda arasındaki en büyük fark budur. Oturma odasını aile bireyleri kullanacağı için çok fazla süslü ve şık gözükmesine gerek yoktur.

Dolayısıyla eşya seçiminde estetik yerine rahatlık baz alınır. Oturma odaları salona oranla daha küçüktür. Bu nedenle çok büyük bir oturma grubu satın almaya gerek yoktur.