Salon Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Dekorasyonun en önemli parçalarından biri ışıklandırmadır. Daha sıcak bir atmosfer oluşturmak için ışığın tonu, yoğunluğu ve açısı gibi unsurları göz önünde bulundurmanız gerekir.

Salon aydınlatma sistemleri için yalnızca tavan dekoru ile kalmamakla beraber duvar dekorlarını da işlevsel amaçlı değerlendirebilirsiniz. Uygulanacak stil ve tarza göre avize modelleri, dekoratif abajurlar, duvar aplikleri, lambader, spotlar ya da led aydınlatma sistemlerini kullanım amaçlarına göre tercih edebilir, daha ferah ve göze hitap eden bir salon döşeyebilirsiniz.

Doğru ve ölçülü ışıklandırma unsurları ile salonunuzu bölgesel, işlevsel ya da dekoratif amaçlı aydınlatabilirsiniz.

Salon aydınlatması nasıl olmalıdır?

LED aydınlatma sistemleri

Salon Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Hem dekoratif çözümler üretmek hem de işlevsel amaçlı salonunuzu aydınlatmak için LED ışıklandırma sistemlerini kullanabilir. Petek formu kazandırılan örneğimizdeki gibi dekoratif formları tavan dekorlarına taşıyabilirsiniz.

Amaç, aydınlatmak istediğiniz alanı içine alan bir form oluşturmak. Arzuya göre yalnızca tavan dekorları ile kalmayıp, duvar dekorları için de LED aydınlatma sistemlerini tercih edebilirsiniz.

Spot lambalar

Salon Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Dairesel formlarla geometrinin ön plana çıktığı asma tavan dekorları için bölgesel aydınlatma unsurlarını değerlendirebilirsiniz.

Eğer salonunuzda yemek alanı ve oturma alanını bir arada dizayn ediyorsanız, tavan dekorlarına vereceğiniz hareketleri özellikle oturma alanını esas alarak dizayn ederken yemek alanı için farklı geometrilerle ışıklandırma unsurlarını değerlendirebilirsiniz.

Beton sarkıt lamba

Salon Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Sarkıt lamba modelleri için tavan yüksekliği önem taşımaktadır. Aydınlatma yapılacak kullanım alanlarının ihtiyaçlarına göre sarkıt lambaların ebatları ve kordon yükseklikleri belirlenir.

Salon aydınlatma sistemleri için sarkıt lamba modelleri çeşitlilik göstermekle birlikte sıklıkla kullanılmaktadır.

Avize modelleri

Salon Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Zarafet unsurlarını tasarımı ve formu ile ön plana çıkaran avize modelleri, her eve yakışacak alternatifleriyle salonlardan yatak odalarına, mutfaklardan banyolara birçok alanda kullanıma elverişlidir.

Hem görkemli hem de şık ışıklandırma unsurları için en zarif çizgileri barındıran modelleriyle akla ilk gelenlerden biri zarafet unsurlarını temsil eden avize modelleridir.

Metal taşıyıcı sistemleri, taş ya da kristal süslemelerden, yaratıcı fikirlerle modern avize modellerine daha asimetrik formların ya da sofistike yaklaşımın ön plana çıktığı modeller tercih edilebilir.

Gergi aydınlatma sistemleri

Salon Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Tavan dekorlarına motifler taşıyarak son derece şık ve zarif bir çizgi yakalayabilir, spot lambalarla desteklerken ışıl ışıl bir salon döşeyebilirsiniz.

LED ışıklar kullanılarak üzeri uygulanacak malzemeye göre kaplanan ve bu iş yapılırken gerilmesi tekniği ile uygulanan yöntemler tercih edilirken, sıva üzerine de benzer uygulamalar yapılmaktadır.