Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Uygulanacak stil ve tarza göre bir salon dizayn edilirken beğenilerimizi, kişiliğimizi ya da karakteristik unsurlar taşıyabilir. Burada en önemli unsur ise sadece bireysel ihtiyaçlar olmamakla birlikte konuklar ve ev ahalisinin konfor ve rahatlığı esas alınır.

Salonlar, duvar zemini, döşeme kaplaması, tavan dekoru, mobilya ve aksesuarlar, dokular, renkler, formlar ve dahası ile ilgili detayların göz önünde bulundurulduğu evin en özenilen biricik ortak yaşam alanlarıdır.

Salon dekorasyonunda farklı stil ve tarzları benimseyebilir, göze hitap eden bir sonuç çıkarabilirsiniz.

Kırsal tarz, rustik ya da Akdeniz stil gibi farklı stil ögeleri bir araya getirerek eklektik bir tarz yakalayabileceğiniz gibi, sadece kolonyal stil bir salon dizayn etmeniz de büyük fark edecektir.

Bir salon döşerken çok fazla eşya ve aksesuar kullanmaya gerek yoktur.

Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Akdeniz stil ile dingin atmosfer

Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Akdeniz tarzı, toprak rengi, açık renk tonları ağırlıklı tercih edilen, özellikle beyaz rengin sıklıkla kullanıldığı, terracotta karolardan dingin mavi tonları ve şık aksesuarlara dekoratif detaylara yer verilerek uygulanabilen bir stildir. Farklı tarzları bir araya getirebilir.

Dingin bir atmosfer oluşturmayı stil ve tarzları yakalayan mobilya ve aksesuarlarla tamamlayarak oluşturabilirsiniz.

İspanya, İtalya, Yunanistan veya Türkiye’nin güney kıyılarında hakim olan Akdeniz stil; denize yakın sıcak kentlerin havasını evinize taşır.

Simetri ve asimetri unsurları

Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Salon dekorasyonunda natürel renk tonların önemi huzur veren bir yaşam alanı oluşturmanızda birincil unsurlar taşır.

Simetri uyumunu ön plana çıkarmayı tercih edenler için klasik stil öğeler, asimetrik detaylarla fark oluşturmak isteyenler için geometrik formların ağırlıklı kullanıldığı modern ve minimalist yaklaşımlar ilginizi cezbedebilir.

Natürel renkler salon dekorasyonunda huzur veren bir atmosfer oluşturmayı kolaylaştırır. Kahverengi tonları, krem ya da bej gibi renkler ise natürel renkler arasında yer alır.

Doğal renk ve dokularla huzur veren bir atmosfer oluşturmak mümkün iken, konfor sunan mobilyalarla işlevsellik unsurları bir araya getirilerek tamamlanan bir salon dekorasyonunda büyük fark oluşturabilirsiniz.

Canlı ve parlak renkler

Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Capcanlı ve çarpıcı renklerle enerjik bir atmosfer elde etmek mümkün. Salonunuzu dekore ederken cesur yaklaşımları kullanmaktan çekinmeyin. Göze hitap etsin istiyor ve çarpıcı renkler kullanmaktan kaçınıyorsanız son derece sıkıcı ve düşük enerjili bir salon döşeyebilirsiniz.

Canlı ve çarpıcı renklerle sade zemin kaplamalarını bir araya getirerek renk ve dokularla denge unsurunu yakalayabilirsiniz. Mobilya ve aksesuarları ön plana çıkarmak yerine duvar dekorlarını ön plana çıkarmayı tercih edebilirsiniz.

Dolayısıyla daha sade ve yalın çizgiler taşıyan mobilya ve aksesuarlarla eşleştirerek, renk ve doku dengesi oluşturur, duvar dekorlarını ön plana çıkarabilirsiniz.

Kolonyal stil

Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Kolonyal stil; Amerikan kolonyal stili ve İngiliz kolonyal stili olarak ele alınabilir. Çiçeksiz yeşil bitkiler, açık renk tonlarında kumaşların kullanıldığı, desenler ve oymalarla detayların ön plana çıktığı bir dönem stilidir.

Sadelik ve doğallığın yansıtıldığı kolonyal stil, İngiliz kolonilerinin yerel tarzlarının dekorasyonda yansıması ile ön plana çıkar.