Salon Dekorasyonunda Yapılan Hatalar

Evlerimizde en fazla vakit geçirdiğimiz, sosyal olarak bir arada olduğumuz alanlar olan salonlar dekoratif bir şekilde dekore edildiğinde evin en güzel alanları haline gelebilir. Evin en geniş odaları olarak kullanılan salonlar size kolay bir yaşam imkanı sağlayacağı gibi estetik açıdan da zarif bir dizayna sahip olmalıdır.

Dizayn ve dekorasyon yaparken bir çok kez hata yaptığımız gibi verdiğimiz emek ve harcadığımız zamanda boşa gidiyor. Doğru bir tasarım size hem uygun bir bütçe ile dekorasyon yapma imkanı sağlarken hem de zarif ve şık bir salona sahip olma imkanı sağlayacaktır.

Salon Dekorasyonunda Yapılan Hatalar

Salon dekorasyonu yaparken çok fazla eşya tercih etmemeli, az sayıda eşya ile sade bir dekorasyon yapmalısınız. Ayrıca mobilyaların ölçüleri de birbirleri ile uyumlu olmalıdır. Aksi durumda kötü bir görüntü ortaya çıkabilir.

Salon Dekorasyonunda Yapılan Hatalar

Salonunuz gün ışığını çok fazla alıyorsa parlak renkleri çok kullanmamalı, mat renkleri tercih ederek salon içinde ideal kontrastı sağlamalısınız. Aksi durumda gözünüzü rahatsız eden bir görüntü ortaya çıkacaktır. Salon dekorasyonu yaparken insan yaşamı için ideal konforu sağlamalı, geniş alanlar oluşturarak salonun ferah bir yaşam alanı olmasını sağlamalısınız. Dar alanlar kötü yaşam koşulları ve konforsuz bir yaşamı size sunacaktır.

Geçmiş yıllarda kullanılan tavana kadar uzanan vitrin ve televizyon üniteleri tercih etmemelisiniz. Bu vitrinler evin içinde fazla alan işgal edeceği gibi evinizde istediğiniz dekorasyonu yapmanızı da engelleyecektir. Ayrıca renk seçimleri de vitrine göre yapılmayacağından kötü bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Salon Dekorasyonunda Yapılan Hatalar

Salon içinde yer alan televizyonların yansıma yapmaması ve oturma gruplarının konfor sağlaması açısından pencere karşısına televizyon yerleştirmemelisiniz. Aksi durumda sürekli yansıma yapan bir televizyona sahip olacaksınız.

Salon ve yatak odası içinde en çok yapılan hata aksesuar kullanılmadan dekorasyon yapılmasıdır. Aksesuarlar salon içinde farklı fikirlerin yer almasını sağlayan ve insana huzur veren unsurlar oldukları için mutlaka tercih edilmelidir.

Salon içinde yer alan döşeme üzerine halı tercih etmeli, tercih edeceğiniz halı boyutu döşeme ile uyumlu olmalıdır. Uyumsuz ölçülere sahip olan bir halı salonun kötü görünmesine neden olacak diğer alanların açıkta kalmasına sebep olacaktır.

Salon Dekorasyonunda Yapılan Hatalar

Salon boyutu geniş ise aydınlatmalar tek bir noktada toplanmamalı ve homojen bir dağılım sağlanması için bir kaç farklı noktadan aydınlatma yapılmalıdır. Tek bir noktadan yapılacak aydınlatma salonu karanlıkta bırakacaktır.