Salon için Halı ve Kilim Örnekleri

Uygulayacağınız dekorasyon stilini, istediğiniz renk kombinasyonunu belirleyip, mobilyalarınızı seçtikten sonra, halı ve kilim gibi zemin aksesuarları üzerine düşünmeye başlayabilirsiniz. Genelde ağır klasik desenli halılar salonlara, modern desenliler oturma odası, genç odası gibi alanlara, tüylü ve floffy olanlar mutfak ve banyolara uygundur.

Salon için Halı ve Kilim Örnekleri

Kadife salon halıları

Salon için Halı ve Kilim Örnekleri

Kadife kelime olarak uzun havlı kumaş demektir ve Arapça tüylü anlamına gelen bir kelimeden türemiştir. Özellik olarak kadife kumaşların parlak ve pürüzsüz bir görüntüsü vardır. Kadife ipliklerle dokunan halılar dokulu ve dolgun yapıları nedeniyle gösterişlidir.

Oldukça ekonomik fiyatlara da bulunabilen bu halıları vintage alanlar oluşturmak için kullanabilirsiniz. Tekstil ürünü olarak koltuk ve sandalyelerde kullanımı oldukça popüler olan kadifenin halı olarak kullanımı da son derece şık ve dikkat çekicidir.

Küçük kilimler

Salon için Halı ve Kilim Örnekleri

Kilimler halılara göre daha ince dokumaya sahiptirler, bu nedenle genelde ahşap parke gibi ısı yalıtımı sağlayan zeminlerde tercih edilirler. Etnik desenleri ile tropikal, rustik, kırsal, akdeniz, eklektik ve zaman zaman iskandinav gibi stillerde kullanılırlar. Siz de stilinize ve zemin döşemesinin özelliklerine göre dilerseniz renkli ve desenli kilimlerle tarzınızı güçlendirebilirsiniz.

Modern halılar

Salon için Halı ve Kilim Örnekleri

Sade desenleri, az renkleri ve hafif dokusuyla hemen her stilde kullanılan bu halı modelleri en çok satılanların başında geliyor. Modern bir görüntüleri olduğundan birçok dekorasyona uyum sağlayabiliyorlar. Eğer risksiz bir dekorasyon oluşturmak istiyorsanız bu tip modelleri seçebilirsiniz.

Klasik ve şık modeller

Salon için Halı ve Kilim Örnekleri

En fazla iki ya da üç rengin yine oryantal desenlerle kullanıldığı ve ince bir dokuya sahip olan bu yumuşak halılar hangi ipliklerden dokunursa dokunsun ipeksi bir havası vardır. Genelde salon dekorasyonlarında kullanılan bu modellerin renkleri de çoğunlukla monokromatik olarak seçilir.

Birçok farklı stile uyum sağlayabilen ve bakımı da zor olmayan bu modellerin fiyatları kullanılan iplik ve dokuma şekline göre değişebilir. İpekten üretilenleri elbette ki hayli pahalıdır ama benzer görünüme sahip yün olanları da mevcuttur.

Koltuk takımının altında kullanılan klasik halılar

Salon için Halı ve Kilim Örnekleri

Modası hiç geçmeyen klasik desenli halılar, halı dendiği zaman akla ilk gelen modellerdendir. Oryantal desenlerde, kimi zaman kontrast kimi zaman armonik renklerin bir arada kullanıldığı, klasik stil dekorasyonun göz bebeği olan desenli yün halılar ile, salonunuza şıklık katabilirsiniz.

Uzun tüylü halılar

Salon için Halı ve Kilim Örnekleri

Tüylü veya sakallı halı da denen bu modeller, uzun tüyleri ve genelde tek renk çeşitleri ile modern dekorlar için idealdir. Ahşap zemin kaplamaları ile son derece yakışan ve iskandinav, country gibi stiller için vazgeçilmez bir kombinasyon oluşturan tüylü halılar kalın dokulu yapısıyla sıcak ortamlar oluşturmak için birebirdir.