Salon Nasıl Dekore Edilmelidir?

Yaşam alanımızda en çok zaman geçirdiğimiz odaların başında salon gelir. Salonları önemli hale getiren en önemli özelliği ise misafirlerin ağırlandığı oda olmasıdır. Bu nedenle salonlar evin en şık ve büyük bölümüdür.

Bir salonu dekore ederken mobilya ve aksesuarlar dışında duvarlar, zemin, tavan, pencere, kapı ve aydınlatma da dahil olmak üzere pek çok detay girer işin içine. Tüm bu detaylar göz önünde bulundurularak şık ve konforlu bir salon elde etmeliyiz.

Bir diğer konu ise salonda kullanacağınız dekorasyonu tarzıdır. Genel olarak ise klasik, modern, rustik, minimalist, İskandinav, Akdeniz, Asyatik, endüstriyel, country, eklektik, tropikal ve kolonyal gibi belli başlı dekorasyon stilleri bulunur.

Salon Nasıl Dekore Edilmelidir?

​Salonun boyutları

Salon Nasıl Dekore Edilmelidir?

İlk planımız alanın boyutları ve şekli olmalıdır. Küçük bir salonla büyük bir salon için farklı dekorasyon çözümleri vardır. Bunun dışında odanın şekli de eşya düzenine doğrudan etki eder. Geniş ve dikdörtgen bir salon ile uzun ve dar bir salonun dizaynı farklıdır.

Odayı boşaltın

Mümkünse odayı boşaltın ve boş haliyle değerlendirin. Dolu bir salonda ise duvara asılmış tablo ve aynaları aynaları kaldırın. Eşyaları ise odanın ortasına toplayın ve üzerini beyaz bir örtüye örtün.

Oda dengesi

Salon Nasıl Dekore Edilmelidir?

Her odanın bir dengesi olmalıdır. Bu durum odanın şekliyle doğrudan alakalıdır. Dikdörtgen bir salon ile L şeklinde bir salonu aynı şekilde düzenleyemezsiniz. Aksi takdirde eşyalar bir tarafa yığılmış sıkışık ve kötü bir salon elde edersiniz.

Mobilya düzeni

Salon Nasıl Dekore Edilmelidir?

Salonun şekliyle beraber bir diğer önemli husus mobilyaların konumudur. Zayıf bir mobilya düzenlemesi oturma odasının dağınık ya da fazla boş gözükmesine neden olarak orantısızlığı hissettirir. Mobilyaları dengeli bir şekilde yerleştirerek ise odayı açabilir ve uyumlu bir dekor oluşturarak salonunuzu daha cazip hale getirebilirsiniz.

​Stil ve dekorasyon

Salon Nasıl Dekore Edilmelidir?

Salonunuzun şekline göre eşyaları nasıl yerleştireceğinizi öğrendikten sonra geriye uyumlu mobilyalar seçmek kalır. Salonu mevcut şekil ve boyuta göre en doğru şekilde yerleştirseniz dahi dekoratif açıdan alakasız eşyalar yüzünden yine kötü bir salon elde etmiş olursunuz. Odayı ikiye bölseniz ve farklı odak noktaları belirleseniz bile her şey birbiriyle ahenk içinde olmalıdır.Örneğin odanın bir yarısı klasik diğer yarısı modern olursa oldukça kafa karıştırıcı bir dekorunuz olur. Kısacası eşya ve aksesuar seçimi de bir salonun güzel ve dengeli gözükmesi için önemlidir.