Salonda Hangi Renk Kullanılmalı?

Salonu dekore ederken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlarından biri de kullanılan renklerdir. Duvarlar ve zemin gibi geniş alanların rengini mobilyalar ve aksesuarlar ile kombine etmelisiniz.

Nesneleri ya da bir bütün olarak dekorasyonu çekici kılan unsurların başında renkler gelmektedir. Ev dekorasyonundaki en önemli şeylerden biri mobilyaların, aksesuarların ve duvarların renkleri. Harika bir dekorasyon yanlış seçilmiş bir duvar boyasıyla zayıflayabilir, ya da tam tersi, sıradan mobilyalarla yapılmış basit oda dizaynı, doğru duvar renkleriyle kusursuz bir hale gelebilir.

Dekorasyon için renkleri seçmeye başlamadan önce dikkate almanız gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlar odanın büyüklüğü, hangi yöne baktığı, hatta işlevi gibi özellikleri. Küçük bir odada koyu renklerin bir arada, ağırlıklı olarak kullanılmaması, yeterli miktarda doğal güneş ışığı almayan ya da kuzey yönlü odalarda sıcak renklerin tercih edilmesi gibi.

Daha sıcak ve eğlenceli bir atmosfer oluşturmak için sıcak renklerle denge unsuru sağlayacak bir renk yelpazesi oluşturabilirsiniz. Modern çizgilerle nötr renkler ve soğuk renkleri bir araya getirebilir, sıcak ve soğuk renk denge unsurunu sağlayabilirsiniz.

Salonda Hangi Renk Kullanılmalı?

Sıcak, samimi bir mekan için hangi renk tercih edilmeli?

Salonda Hangi Renk Kullanılmalı?

Sıcak, samimi bir salon oluşturmak için doğal olarak sıcak renkleri tercih etmeniz gerekiyor. Nötr renklerde yapacağınız bir dekorasyonu yalnızca kızıl renkli aksesuarlar ile daha sıcak bir atmosfere dönüştürebilirsiniz. Böylece mekan renkler içinde boğucu bir hal almaz. Az miktarda sert bir kontrast kullanmak ise mekanın dekorasyonuna daha profesyonel bir hava katacaktır.

Sakin, dingin bir mekan için hangi renk seçilmeli?

Salonda Hangi Renk Kullanılmalı?

Dekorasyonda renk uyumlarını doğru bir biçimde kullanmanızı sağlayacak en basit formül, 60-30-10 formülü olarak bilinen ve üç temel rengin kullandığı renk uyumu çalışmasıdır. Bu formüle göre, odaya uygulanmak üzere üç temel renk seçilir. Bu üç rengin ikisi birbirine yakın, biri ise kontrast renk olmalıdır.

Monokrom dekorasyon

Salonda Hangi Renk Kullanılmalı?

Tek bir rengin tonlarının bir arada kullanılması ile sağlanan bir dekorasyona monokrom dekorasyon adı verilir. Monokrom dekorasyonun en popüler olanı ise siyah ve beyaz renklerinin ağırlıklı olarak kullanıldığı çalışmalardır.

Grinin bir ya da birkaç tonu ile renk geçişlerinin sağlanması sayesinde, siyah beyaz dekorasyon mükemmel bir görünüme kavuşur. Arzu edilirse, araya çok az miktarda başka renkler de katılabilir. Tone on tone adı da verilen ve hem dekorasyon hem de giyim modasında oldukça yaygınlaşan bu tür bir monokrom çalışmasını gri tonları yerine farklı doygunluklara sahip başka renk tonlarını kullanarak ile de yapabilirsiniz.

Koyu renkler

Salonda Hangi Renk Kullanılmalı?

Dekorasyonda koyu renkleri ve hatta siyah gibi vurucu bir rengi kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Özellikle geniş alanlarda tercih edilen koyu renkler sıcak mekanlar oluşmasını sağlar. Ancak koyu renkleri kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, mutlaka ama mutlaka zıt bir renk, tercihen de beyaz ile sıkı bir kontrast oluşturmaktır.