Salonuma Nasıl Perde Almalıyım?

Oturma odası dekoru her zaman en önemli olanıdır. Köşelerden tutun da boş duvarlara kadar her oturma odası büyük bir potansiyel taşır. Oturma odaları için gün ışığı kaynağı olan pencereler, aslında dekorasyonda önemli bir rol oynar. Bu nedenle pencereleri dekore ederken, perdelerinize en üst düzeyde özen göstermelisiniz.

Perdeler oturma odanızın tüm görünümünü doğrudan etkiler. Pencereler, yukarıda belirttiğimiz gibi oturma odanız için gün ışığı filtreleridir. Pencerelerinizi şık ve pratik perdelerle süslemek de odanın içine akan ışığı ayarlamanıza yardımcı olur. Türkiye’de oturma odaları için genellikle tül perdeler tercih edilmektedir. Tül perdenin avantajı şeffaf dokusu sayesinde doğal gün ışığı içeriyi aydınlatırken dışarıdakiler evinizi göremez.

Çoğu zaman, şeffaf pencere perdelerinin kalın perdelerle eşleştirildiğini fark edebilirsiniz. Bu pencere dekoruna benzersiz bir kenar ekler. Uyumlu görünmesi için kalın perdeleri her zaman aynı paletteki hafif, pastel bir sırt ile eşleştirebilirsiniz. Kombinasyon oturma odasında benzersiz bir cazibe noktası oluşturur. Ayrıca gün boyu şeffaf perdeleri kullanabilirken, gece boyunca da kalın perdeler ile dış cepheden iç kısımları bloke edebilirsiniz. Hem tül hem kalın perde düşünüyorsanız eğer açık ve nötr tonlarla, herhangi bir renge sahip kalın perde ile de kullanabilirsiniz.

Tül ve kalın perdeyi bir arada istemiyorsanız o halde mevcut olan çeşitli dikişli perde tasarımlarını tercih edebilirsiniz. Oturma odanızda Fransız pencereleri varsa zemine dek erişen uzun perdeler, oturma odanızın görünümünü çok daha zengin gösterecektir. Ek olarak oturma odanızın renk düzeniyle veya odaya zıt bir dokunuş katan renklerle senkronize edilebilen perdeler seçebilirsiniz.

​Salon için uygun perde nasıl olmalı?

Salonuma Nasıl Perde Almalıyım?

Bir salonu daha güzel göstermenin yollarından biri de pencere dekorasyonudur. Salon için perde seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

– Oda büyüklüğü ve tavan yüksekliği

– Duvarların rengi ve dokusu

– Kullanılan renkler ve desenler

– Dekorasyonun stili

– Pencerelerin sayısı ve şekli

– Döşemenin rengi, dokusu ve diğer özellikleri

Perde modelleri

Salonuma Nasıl Perde Almalıyım?

Çift perdeler klasiktir ve simetri oluşturur, tek perdeler ise daha küçük alanlar için mükemmeldir; bir balon katlamalı perdeler romantik ve geleneksel iken, şeritli modeller daha çağdaş ve resmidir. Perde modelleri form ve kumaşa göre çeşitlilik gösterirler. Genel olarak piyasada perde modeli olarak stor, zebra, jaluzi, fon, ip ve tül perde bulunur. Makara sistemiyle açılıp kapanan stor perdelerin yapımında tül ve kumaş kullanılır. Zebra perde ise belirli aralıklara sahip olup ip aracılığıyla aralıklar açılıp kapanır.

Bir başta perde türü olan ip perdeler salonlarda popüler hale gelen modellerden biridir. Zemine dek uzanması ve ışıltılı yapısı nedeniyle şık bir görünüme sahiptiler. Fon perdeler işlevsellikten ziyade salonu şık göstermek için kullanılan dekoratif modellerdir.

Perde boyutu

Salonuma Nasıl Perde Almalıyım?

Oturma odası perdeleri söz konusu olduğunda boyut kesinlikle önemlidir. Pencerenin en az iki katı olmalıdır. Dramatik ve şık bir görünüm elde etmek için zemin üzerinde birikebilir ya da daha modern ve temiz bir görünüm elde etmek için daha kısa olabilirler. Ancak kısa modellerde aşırıya kaçılmamalıdır. Perdeler çok kısa olduğunda kesilmiş ya da duvar boş kalmış gibi görünebilir.