Salonumu Hangi Renge Boyamalıyım?

Söz konusu dekorasyon olduğunda renkler en önemli rolünü oynuyor. Farklı renklerin tercih edildiği ama aynı model mobilya ve aynı aksesuarlarla döşenmiş iki salon birbirlerinden çok daha farklı görünecektir. Aynı mobilyaların canlı renklere sahip olanları, yüksek enerjili bir atmosfer oluşturur. Nötr tonlara sahip olanları ise çok daha dingin, oturaklı ve dinlendirici bir yaşam alanı ortaya çıkarabilir.

Renkleri belirlemede en büyük rolü de en büyük yüzey alanına sahip olan duvarlar oynar. Duvarların renkleri mobilyaların daha iyi ya da daha kötü görünmesine sebep olabilir. Tavanın yüksekliğinin görünüşünü değiştirebilir, içeriyi ferah ya da boğucu hale getirebilir.

Duvar renklerinin gücü özellikle bir salon dekorasyonu söz konusu ise çok önemlidir. Salonlar evlerimizde boyasının en sık değiştirildiği ve yenilendiği yaşam alanlarının başında gelir. Peki salonumuzun duvarları için renk seçerken nelere dikkat etmek lazım? Ne tarz mobilyalarla hangi renkler daha şık bir görünüm oluşturur?

Salonumu hangi renge boyamalıyım?

Salonumu Hangi Renge Boyamalıyım?

Eğer küçük bir salonu olabildiğince ferah ve aydınlık göstermek istiyorsanız açık renklerden ve beyaz tonlarından vazgeçmeyin. Özellikle penceresi az olan ve basık tavanlı odalarda beyaz rengin açık tonları ferahlık hissi oluşturacaktır. Daha gösterişli ve ışıl ışıl bir salon için parlak beyaz, daha dingin ve huzurlu bir atmosfer oluşturmak içinse mat beyazı tercih etmelisiniz.

Modern dekorasyonların vazgeçilmez renklerinden birisi de gridir. Gri duvarlar salonlara hem sosyal ve sofistike bir hava katar; hem de yaşam alanını daha derin gösterir.

Salonumu Hangi Renge Boyamalıyım?

Salonunuzu hangi renge boyamanız gerektiğine karar verirken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de mobilyalarınızın renk ve modelleridir. Duvar renginiz mobilyalarınızın renkleri ve modelleri ile uyumsuzluk oluşturursa salonunuzda yorucu bir atmosfer meydana gelebilir. Örneğin klasik tarzlı kahverengi bir koltuk takımınız varsa duvarlarınızda neon renkler olması kaçınmanız gereken yorucu ve boğucu bir kontrast ortaya çıkaracaktır.

Salonumu Hangi Renge Boyamalıyım?

Dinlendirici yeşil tonları, salon duvarları için her zaman en iyi seçeneklerden birisidir. Eğer salonunuz yeterince geniş ve büyükse tüm cephelerde de bu tonları kullanmak mümkün olabilir.

Pembeden yeşile, siyahtan beyaza mat renk tonları ile boyanmış pürüzsüz duvarlarda her zaman çağdaş ve genç bir dinlendiricilik elde edebilirsiniz.

Mavi her zaman ferahlık ve dinginliği temsil eden doğal ve sıcacık bir renktir.