Salonunuz İçin Perde Fikirleri

Perdeler mobilyalarımızın en önemli tamamlayıcılarıdır. Evlerimizde yer alan onca pencere ve cam kapı önlerine asıldıkları için, perdeler çok geniş alanları kaplarlar. Bu nedenle de odalara girildiğinde ilk göze çarpan dekorasyon ögelerinin başında perdeler gelir.

Farklı zevkler ve farklı dekorasyon türleri için hem renk ve desen açısından hem de malzeme ve şekil açısından onlarca farklı perde çeşidi bulunmaktadır. Klasik perde modellerinden jaluzi gibi katlanan türlere, stor perdeden Japon perdeye kadar farklı perde türleri çeşitli dekorasyon stilleri ile birlikte kullanılmaktadır.

Salonunuz İçin Perde Fikirleri

Tül perde ve kalın perde

Salonunuz İçin Perde Fikirleri

Perde takımları bir yandan evinize mahremiyet sağlarken bir yandan da evin dekoratif ve şık görünmesini sağlar. Doğru seçilmiş, güzel bir perde odanızın havasını değiştirebilir, odanızı muhteşem gösterebilir. Doğru perdeyi kullandığınızda odanızdaki mobilyalar, dekoratif ürünler ön plana çıkar. Perde seçiminde model kadar perdenin rengi de önemlidir. Perde rengi seçimi yaparken mobilyalarınızla benzer ya da kontrast renk yelpazesinden bir ton kullanabilirsiniz.

Katlamalı perdeler

Salonunuz İçin Perde Fikirleri

Katlamalı perdeler üzerilerinde bulunan makaralar ile zincir kumandasıyla çalışır. Kalın kumaşlarla da yapılabilen katlamalı perdeler, ince tül ile yapıldığında da eşsiz bir zarafet sunar. Genellikle çizgi ya da sütun şeklinde desenli tüller ile uygulandığında çok daha zarif durmaktadır. Çubuklu katlamalı olduğu gibi çubuksuz olan plise katlama da estetik açıdan çok şık durmaktadır. Katlamalı perdeler modern ve dekoratif tarzıyla öne çıkmaktadır. Organze, ipek, tül, tafta ve keten olmak üzere pek çok kumaşa uygulanabilirler.

Stor perdeler

Salonunuz İçin Perde Fikirleri

İster düz renkli, ister zebra desenli isterse de çiçekli olsunlar, stor perdeler de kullanım kolaylığı ve sade görünümleri ile son dönemin revaçta perde stillerinden birisidir.

Mobilyalarla takım perdeler

Salonunuz İçin Perde Fikirleri

Seçeneklerden bir diğeri ise mobilyalarda da kullandığınız rengin bire bir aynı tonunu perdelerde de kullanmaktır. Ancak bu oldukça riskli bir dekorasyon tercihidir ve iç mimar ya da dekoratör gibi bir profesyonelin elinden çıkmadığı üzere kötü bir sonuç elde edilebilir.

Duvarla aynı renk perde

Salonunuz İçin Perde Fikirleri

Mekanın geniş ve ferah görünmesi içinse duvarla bire bir aynı renkte, hiçbir deseni olmayan perdeler tercih edilmelidir. Bu görünüm dikkati perdelere değil, evin diğer dekorasyonuna çeker. Bu tür bir perde tasarımı özellikle modern stillerde en çok tercih edilen türlerin belki de başında gelir. Burada amaç perdeyi dekoratif bir unsur olarak kullanmaktan ziyade alanın bütünlüğünün ve iç mekanların mahremiyetinin sağlanmasıdır.