Saten Kumaş Bakımındaki Püf Noktalar

Mobilya döşemelerinde, perdelerde ve yastık kılıflarında en çok kullanılan malzemelerden birisi saten kumaştır. Saten kumaşların en önemli özelliği; şıklık ve zarafeti aynı anda sunmasıdır. İlham verici dekorasyonlarda mutlaka saten kumaşlar kullanılır. Evinde saten kumaşın kullanıldığı döşemeler barındıranlara saten kumaş bakımı nasıl yapılır konulu bir yazı hazırladık.

Saten Kumaş Nasıl Temizlenir?

Saten kumaş oldukça hassas bir kumaş türü olarak bilinmektedir. Saten kumaş bakımı yapılırken ilk dikkat edilmesi gereken şey, ütüleme işlemidir. Saten kumaşların dokusunun korunması adına fazla basınç uygulamadan, nazik darbelerle ütüleme işlemi tamamlanmalıdır. Saten kumaşların temizliği yapılırken; mutlaka sıcak su tercih edilmelidir. Ayrıca, deterjan ve sabun tozundan faydalanılmalıdır. Kumaşı ters tarafından kolalamak mantıklı bir harekettir. Asetatlı saten kumaşlar; kırışıklığa karşı en dayanıklı olarak bilinen kumaşlardır. Bu tip kumaşlar daha çok perdelerde veya mobilyalarda kullanılır. Asetatlı kumaş kullanılmış bir mobilyası olanlar, yıkama işlemine kumaş tamamen kirlenmeden önce başlamış olmalıdır.

Saten Kumaş Bakımındaki Püf Noktalar

Bunun dışında, asetatlı kumaşların sabun tozu veya sıvı deterjanla sıcak suda yıkandıktan hemen sonra sıkılmaması, bir süre bekletilmesi gerekmektedir. Mobilyaları saten olmayan ama saten görünümlü ipek kumaşla kaplı olanlar ise; sıcak su yerine ılık suyu tercih etmelidir. Ayrıca, sabun ve deterjan kullanmayı ihmal etmemelidir. Saten görünümlü ipek kumaşlarda ütüleme işlemlerine kumaş nemli durumdayken başlamak gerekir. Bu sayede, kumaşın yıpranmasının önüne geçilir.

Kıyafetlerde Saten Kumaş Nasıl Temizlenir?

Saten kumaştan yapılmış kıyafetlerde, yıkamadan önce kıyafeti mutlaka tersine çevirmek gereklidir. Elde yıkama, bu tip kumaşlar için daha uygundur. Ayrıca, asla sıcak su kullanılmamalıdır. Mutlaka soğuk ya da soğuğa yakın suyla yıkama işlemi yapılmalıdır. Saten kumaşlı kıyafetler, makinede yıkanacak ise mutlaka kısa süreli programlar tercih edilmelidir.