Yaşam Alanlarının Dekorasyonu

Yaşadığımız alanları dekore etmek görsellik açısından olduğu kadar, kendimizi iyi ve huzurlu hissedebilmek açısından da oldukça önemlidir. Yaşam alanlarımızın dekorasyonu, en büyük mobilyalardan en küçük biblolara kadar birçok detayı içinde barındırmaktadır. Dekorasyon püf noktaları ile tüm detayları yakalamak ve ideal bir dekorasyon yapmak mümkündür.

Dekorasyonda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Şık ve konforlu bir dekorasyon için 60-30-10 diye adlandırılan dekorasyon kuralı oldukça faydalı sonuçlar vermektedir. 60-30-10 kuralı temelde renk seçimleri üzerine kurulmuştur. Dekorasyon tavsiyeleri adına öncelikli olarak bilinmesi gereken kural olan 60-30-10 kuralı, yaşam alanlarınızı konforlu ve huzurlu bir hale büründürebilmeniz için dikkat edilmesi gereken ilk kuraldır. Bu kural ile dekorasyonda ağırlıklı olarak kullanacağınız rengi ilk olarak belirlemeli, sonrasında yardımcı bir renk ile birlikte ağırlık koyucu son rengi belirlemelisiniz. Bu dekorasyon kuralı, yaşam alanlarınızın merkezinde kullanacağınız renkleri ne ölçüde ve nerelerde kullanmanız gerektiğine dair bir dekorasyon tavsiyesidir.

Yaşam Alanlarının Dekorasyonu

60-30-10 Kuralını Nasıl Uygulamalıyım?

Bu kuralın temeli, dekorasyonda seçeceğiniz renkleri ne ölçüde ve nerelerde kullanacağınız ile ilgilidir. Dekorasyon için belirleyeceğiniz ana rengi %60 oranında duvarlarda, ağır mobilyalarınızda ve halılarınızda tercih edebilirsiniz. Bu rengi evinizin %60’lık kısmında belirttiğimiz eşyalarda ve duvarlarda kullanarak dekorasyonun ana rengini oluşturabilirsiniz. %30’luk kısımda ise ana rengimiz ile uyumlu bir renk seçimi yapmalıyız. Bu rengi koltuklar, sehpalar, masalar ve perdelerde tercih edebilirsiniz. %60’lık kısım ile uyumlu olan bu %30’luk kısım dekorasyonun şıklığını ön plana çıkaracaktır. Geriye kalan %10’luk kısım ise, dekorasyonda detayların bulunduğu ve dekorasyonu tamamlayıcı kısımdır. Bu bölümdeki renk seçiminizi biblolar, tablolar, yastıklar, kırlentler ve süs eşyaları gibi nesnelerde tercih edebilirsiniz. Böylelikle dekorasyonunuzda bütünlüğü ve renk ahengini yakalayabilirsiniz.